Borówka wysoka - opis odmian


Earliblue - odmiana wczesna

Jest najwcześniej dojrzewającą odmianą w Polsce. Krzewy rosną silnie (120 - 180 cm) i mają zwarty, wzniosły pokrój, starsze stają się rozłożyste. Bardzo duże liście są płaskie, ciemnozielone. Owoce duże i średnie, jasnoniebieskie, zebrane w luźne grona, mają nietrwały woskowy nalot.

Jędrne, smaczne i aromatyczne, nie pękają w czasie deszczowej pogody. Ze względu na wczesność jest interesującą odmianą na plantacje i działki. Odmiana plenna, dojrzewa w pierwszych dniach lipca, ok. 2 tygodnie przed Bluecropem. Przeznaczona jest do uprawy na cieplejszych stanowiskach. Przy słabej pielęgnacji roślin owoce z ostatnich zbiorów mogą być bardzo drobne.

Duke - odmiana wczesna

Dojrzewa w pierwszej połowie lipca.
Rośnie silnie, ma umiarkowanie wzniesiony pokrój.

Owoce zebrane w luźne grona są średnie i duże, raczej wyrównane w wielkości, kuliste, z ładnym, trwałym nalotem woskowym i twardą skórką. Blizna poszypułkowa mała.

Ma duże wymagania odnośnie siedliska; rekompensuje to jędrnymi, doskonale znoszącymi transport owocami. Podstawowa odmiana wczesna

Spartan - odmiana wczesna

Wzrost i plonowanie uzależnione są od warunków siedliska, potrzebuje podłoża bogatego w próchnicę i dużej wilgotności. Najlepiej czuje się na glebach lekkich, Jest mało tolerancyjna na błędy w nawożeniu.

Odmiana plenna o wcześniejszej od Bluecropa porze dojrzewania owoców od 4 do 7 dni. Dostateczna wytrzymałość roślin na mróz i późna pora kwitnienia chronią przed przemarzaniem. Jest to jedna z cenniejszych odmian do towarowych i amatorskich nasadzeń.

Bluejay - odmiana średnia

Owoce odmiany "Bluejay" dojrzewają w drugiej połowie lipca.
Krzew rośnie silnie, ma luźny i wzniesiony pokrój.
Pędy przez cały rok są zielono wybarwione.

Owoce średnie i małe są raczej wyrównane w luźnych gronach.
Odmiana plenna i wytrzymała na mróz.
Luźne krzewy i średniej wielkości owoce umożliwiają zbiór mechaniczny.

Bluecrop - odmiana średnia

Bluecrop: znana i ceniona odmiana borówki - po prostu standard. Krzew 160 - 200 cm wys., o luźnym pokroju, ma pędy wzniesione, które rozkładają się pod ciężarem owoców. Ciemno - zielone, średniej wielkości liście są lancetowato wydłużone. Owoce duże, kuliste, lekko spłaszczone, z intensywnym nalotem woskowym, wyrównane w gronach. Blizna poszypułkowa mała. Grona duże i luźne. Owoce bardzo smaczne, zarówno do bezpośredniego spożycia jak i do przechowywania.

Toro - odmiana średnia

Dojrzewa w podobnym czasie, co odmiana Bluecrop, wyróżnia się jednak dużo większymi owocami.

Odmiana słabo się krzewi i rozgałęzia. Sztywne pędy często gubią wzniosły pokrój. Liście są bardzo duże, płaskie i sercowate. Bardzo duże owoce sprawiają wrażenie jeszcze większych, poprzez to, że są spłaszczone.
Pokryte jasno - niebieskim nalotem woskowym.

Nelson - odmiana średnio-późna

Krzewy tej odmiany kwitną bardzo późno.
Ma to wpływ na termin owocowania.
Owoce dojrzewają w sierpniu i na początku września.

Krzewy rosną silnie i mają wzniosły pokrój. Liście są duże, lancetowate i charakterystycznie błyszczące. Średniej wielkości owoce zebrane są w luźne grona, są jędrne i mają małą bliznę poszypułkową.
Podstawowa odmiana średnio-późna.

Brigitta - odmiana średnio-późna

Owoce odmiany Brigitta dojrzewają po odmianie Bluecrop. Krzewy rosną średnio silnie. Podobnie, jak u odmiany Bluegold, mają wzniesione pędy i są wyjątkowo gęste. Liście są drobne, ciemno - zielone, z charakterystycznym bordowym nalotem, ostro osadzone ku górze. Jasno - niebieskie owoce są średniej wielkości lub duże. Są bardzo jędrne, doskonale nadają się do przechowywania; znakomicie również znoszą długotrwały transport. Wyróżniają się dużym skoncentrowaniem dojrzewania co może być ważną cechą przy maszynowym zbiorze owoców. Odmiana ta jest bardzo plenna, ale wymaga ciepłego stanowiska, podatna jest, bowiem na przemarzanie.

Darrow - odmiana późna

Dojrzewa zaraz po odmianie Bluecrop.
Krzewy rosną średnio silnie, mają wzniesione pędy.

Ze względu na dużą gęstość, wymagają silnego cięcia.
Liście są małe, lancetowate i ciemno - zielone.
Owoce o jasno - niebieskim nalocie są duże i bardzo duże, mocno spłaszczone, z dużą mokrą blizną poszypułkową.
Odmiana ta jest wyjątkowo deserowa ze względu na wielkość owoców.

Chandler - odmiana późna

Odmiana kwitnie bardzo późno i bardzo długo.
Zbiór owoców rozpoczyna około 2 tyg. po rozpoczęciu owocowania odmiany Bluecrop. Ponieważ jest sukcesywny, może trwać nawet 2 tygodni dłużej.

Krzewy o pokroju wzniosłym rosną średnio silnie.
Ich liście są duże, lancetowate i błyszczące.
Duże, spłaszczone owoce mają intensywny, jasny nalot.